Korallo Blog Inspirace Návody

Jak pečovat o bižuterii

NÁVODY27.09.2016

Množí se nám tu dotazy na téma péče o bižuterii, proto jsme pro vás shrnuli pár následujících poznatků.

  • Bižuterní komponenty a korálky nemají rády vodu a vlhkost. U komponentů dochází k jejich zabarvení, či korozi. U korálků z různých materiálů dochází ke zpuchření, ztrátě barevnosti, zmatnění, korozi atd. Bižuterii proto sundávejte před koupáním, sprchou, saunou, či jinými aktivitami, kde dochází ke styku s vodou. Zabijákem bižuterie je také pobyt u moře. Kombinace mořské vody a slunce je pro bižuterii téměř jistou zkázou.
  • Nenechávejte bižuterii v koupelně. Ani sluneční paprsky, či volné uchovávání na vzduchu bižuterii nesvědčí. Ukládejte ji proto na suché temné místo jako např. šperkovnice, krabička s víkem, či textilní pytlíček.
  • Chemikálie jako parfémy, krémy, mycí prostředky a jiné můžou způsobit stejné změny bižuterie jako v prvním bodě. Bižuterii proto sundávejte při domácích pracech, aby nedošlo ke styku s čistícími prostředky. Parfém, či krém nechte dobře zaschnout a poté si vaše šperky nandejte.
  • Pot obecně může způsobit změny a zabarvení korálků i komponentů. Sundávejte si bižuterii před sportovními, či fyzicky náročnými aktivitami. Poškození může způsobit i tah/tlak.
  • Chraňte svoje šperky, či jednotlivé komponenty před domácími mazlíčky, či dětmi.  (Z druhé strany kdo z vás v dětství neměl alespoň jednu kuličku v nose.) Naše korálky nemají atest nezávadnosti pro děti do tří let, proto je nenechávejte na hraní, či olizování.
  • Bižuterie není určena k použití na oblečení, nicméně jsou některé materiály, které praní (v ruce!) zvládnou i bez ztráty barvy, či jiného poškození. Většinou jde o určitý typ plastových nebo skleněných korálků. O použití na textil se vždy informujte.
  • Čas od času bižuterii přeleštěte suchým hadříčkem. Dá se tak vyleštit zažloutnutí komponentů stříbrné barvy, i zmírnit jejich černání.
  • Samostatnou kapitolou jsou minerály a polodrahokamy – korály NIKDY nenamáčejte, vyvarujte se chemikáliím – můžou se vám úplně rozpustit. Polodrahokamy jako achát, jaspis, křišťál atd., které někteří z vás takzvaně „nabíjí“ nebo čistí ve vodě, sice do vody můžou, ovšem v kombinaci s komponenty a návlekovými materiály již tento způsob není vhodný a materiálu hrozí výše popisované způsoby poškození.

 

Ačkoliv se zdá, že zákazů je přespříliš a říkáte si, že vaše bižu vydržela všechno možné, jedná se o pár zásadních věcí, jejichž dodržováním životnost vaší bižuterie rozhodně prodloužíte a zachováte její vzhled.