Korallo Blog Inspirace Návody

Koncovky a ukončování bižuterie

NÁVODY11.10.2016

 

Pojďte se seznámit s tím, jaké koncovky na jaké materiály použít. A ti kdo už to znají, si to třeba rádi znovu promrskají.

Kalota

Používá se na ukončení návlekového materiálu jako je lanko, nit, vlasec; boční kalotou se ukončují kuličkové řetízky, ale i běžné materiály viz. výše.

  1. Zakončení lanka (případně vlasce) – na lanko navlékněte kalotu a následně zamačkávací rokajl. Plochými kleštěmi zamačkávací rokajl rozmáčkněte, přebytečný konec lanka odštípněte a rokajl zavřete do kaloty. Následně pak připojte kroužkem zapínání, nebo cokoliv dle vašeho plánu.
  2. Zakončení kuličkového řetízku – poslední kuličku řetízku zavřete do boční kaloty a následně pak můžete připojit kroužkem zapínání nebo cokoliv dle vašeho plánu.
  3. Zakončení nitě (i vlasce) – na nit navlékněte kalotu a udělejte uzlík tak velký, aby se nevyvlékl. Pro jistotu můžete uzlík v kalotě pojistit kapkou bižuterního lepidla, nebo bezbarvého laku. Uzel pak zavřete do kaloty. U tohoto typu kaloty je nutné očko plochými kleštěmi pořádně dovřít.

Tip: Nechte si velkou rezervu nitě, aby se vám uzlík dělal pohodlně.

image-16 

Podkůvka

Používá se na ukončení, resp. zpevnění ohybu návlekového materiálu jako je lanko, či vlasec, ale jde použít i na nit.

Na lanko (vlasec, nit…) navlékněte zamačkávací rokajl (pro jistotu můžete dát dva), vezměte podkůvku a protáhněte lanko přes průchody a vraťte se zpět do z. rokajlu. Rokajly stáhněte nadoraz k podkůvce, srovnejte si lanko a rokajly rozmáčkněte. Volný konec uštípněte, případně ponechte a schovejte ho do návleku korálků, pokud máte celistvý návlek. Stejně postupujte i na druhém konci. Následně pak k podkůvkám pomocí kroužků připojte zapínání.

Tip: Na ukončování pomocí podkůvky si nechte rezervu cca 4 cm návlekového materiálu na každé straně. Zamačkávací rokajly u podkůvky můžete schovat do tzv. krytky na zamačkávací rokajl. Ukončení bude vypadat lépe a vyvarujete se případnému poškrábání krku, které může způsobit hrana zamačkávacího rokajlu nebo špatně zastřižené lanko. (První pomocí proti poškrábání krku je bezbarvý lak, který naneste na zamačkávací rokajl.)

image-17 

Zakončení pružných materiálů (pruženky, kloboukové gumičky atd.)

Ukončení pružných materiálů není nutné. Jak sám název napovídá, materiál hravě přetáhnete přes ruku, či krk, takže vám k ukončení stačí pouhý uzlík. Můžete udělat klasický uzlík, nebo při vytváření druhé smyčky protáhněte konec ještě jednou skrz oko. Uzlík pak bude pevnější a méně klouzat. Uzlík u silikonové pruženky můžete zafixovat kapkou bezbarvého laku.

Tip: Uzlík můžete pro lepší vzhled také schovat do krytky zamačkávacího rokajlu.

image-18 

Zakončení lanka pouze pomocí zamačkávacího rokajlu

Nechcete-li použít žádnou z možností výše, můžete pro ukončení lanka využít jednoduchý způsob – smyčku pouze za pomoci zamačkávacího rokajlu. Lanko protáhněte zamačkávacím rokajlem (jedním nebo dvěma) tam a zase zpět, vytvoříte tak smyčku. Smyčku stáhněte na velikost „tak akorát“ a rokajl rozmáčkněte plochými kleštěmi. Rokajl můžete schovat do krytky viz. tip výše. Poté připojte kroužkem zapínání. Kdo nechce zapínání připojovat pomocí kroužků, může ho připojit následně po prvním protažení z. rokajlu.

image-19

Zakončení vlasce nitě pro začátečníky, či „lenochy“ 

Pokud nechcete nit, či vlasec ukončovat jako výše, můžete jí pouze k zapínání přivázat. Aby nedocházelo k rozvazování uzlíku u vlasce, podpořte jej kapkou bezbarvého laku.

 

Ploché koncovky

Typ 1 - Používají se zejména na ploché kůže, či různé měkké šňůrky a provázky, ale i na peříčka. Konec kůže (šňůrky, peříčka) vložte do koncovky a plochými kleštěmi přehněte jednu boční stranu a následně druhou. Dejte si pozor, aby se vám materiál v koncovce nepohnul. Následně pak kroužkem připojte zapínání, náušnici atd.

 image-22

 

Typ 2 - používají se zejména na ploché kůže, stuhy, textilie, či jiný klouzavý materiál. Zoubky, které naleznete v dolní části koncovky, zabraňují vyklouznutí materiálu. Stuhu sestříhněte a zapalovačem zatavte, aby se netřepila. Konec vložte do koncovky, horní část přiložte ke stuze a plochými kleštěmi přehněte jednu boční stranu a následně druhou. Poté připojte zapínání atd.

image-25 

Pružinky

Používají se zejména na materiál kulatého průřezu jako kulatá kůže, šňůry, ale i peří. Materiál vložte do pružinky a poslední otočku pružinky po obvodu plochými kleštěmi promačkejte tak, aby poslední otočka pevně utáhla materiál a nehrozilo tak vyvléknutí. Druhý konec pružinky (většinou je přizvedlý) zvedněte tak, aby jakoby seděl v poslední otočce. K pružince následně připojte zapínání.

 image-23

Zamačkávací kaplík s očkem

Lze použít na peříčka, šňůrky, ale i lanka, vlasce atd. Vložte peříčko do zamačkávacího kaplíku (vnitřní průměr 1,2 mm) s očkem a plochými kleštěmi rozmáčkněte spodní část. K horní části pak připojte kroužkem náušnici, či cokoliv dle vašeho plánu.

image-24 

Koncovky na stuhy

Stuhu (textilii atd.) zastřihněte, zatavte, vložte do koncovky, kterou plochými kleštěmi pořádně promačkejte. Následně připojte zapínání atd.

image-26 

Vlepovací kaplíky

Používají se jako ozdobné ukončení na různé šňůry, kůže atd., případně celé svazky. Textilie se dovnitř vlepují. Používejte vždy lepidlo určené na daný materiál. Jedním z nejlepších lepidel pro lepení materiálů v zátěži (v tahu) je dvousložkové epoxidové lepidlo. Ačkoliv není přímo určené na savé materiály, v tomto případě vám návlek zpevní a dobře zafixuje do kaplíku. U dvousložkových lepidel je nutné dodržovat správný poměr jednotlivých složek a případné nečistoty ihned setřete.

image-27 

Klasické kaplíky s průtahem se používají spíše jako doplněk ukončení. Šňůry je ve většině případů  nejdřív ukončit pomocí pružinky, ploché koncovky atd., připojit ke ketlovací jehle , protáhnout kaplíkem a udělat očko.

Vlepovací zapínání

Můžete se také setkat s ukončením návlekových materiálů přímo do zapínání. Zde pak postupujte stejně jako u vlepovacího kaplíku.

 image-28

Další možnosti ukončování

Zapínání můžete také k vašemu projektu přišít.

 image-29

Existují i další typy zapínání jako např. víceřadé, k němuž lze jednotlivé návleky připevnit pouze pomocí zamačkávacího rokajlu na koncích viz. obrázek.

image-30 

Koncovka, do které jednotlivé šňůry zasunete pomocí skleněného rokajlu, či jiného korálku (případné poslední kuličky na kuličkovém řetízku) na jejich koncích viz. obrázek.

 image-31

Paměťový  drát lze ukončit pouze pomocí přetočeného očka. U paměťového drátu na krk můžete k očkům na koncích připojit zapínání, nebo zapínání vytvořit pomocí kleští jako háček a očko.

 image-32

Koncovky na vyrobení šňůrky na mobil – Ustřihněte si kousek šňůrky, přeložte jí na polovinu a na konci udělejte uzlík. Opačný konec protáhněte skrz koncovku a do dolní části, kde jsou dírky, připojte kroužkem karabinku.

image-33 

Doufáme, že jsme vám alespoň trošku rozšířili obzory.

Veškerý materiál na fotkách je dostupný v eshopu i v prodejně v Brně. Klasické komponenty jsou k dostání ve všech běžných pokovech.

 

 


Podobné články

NÁVODY
NÁVODY